Yaşanabilir bir Şanlıurfa için 4 yılda 400 proje

“4 yılda 400 proje”nin ilk maddesinde Şanlıurfa’nın, 2014 seçimlerine Büyükşehir olarak girmesi bulunuyor.

Abide kavşağı projesi nin temel atma töreni yapıldı.2012 yılında bitecek.

Topçu Meydanı ile Samsat Meydanı da kısa zaman içerisinde ihaleye çıkarılarak, Şanlıurfa, şanına yakışır meydanlara kavuşacak

400 proje içinde yer almayan Samsat Meydan çalışması için askeriyeden belediyeye arazi devri yapıldı.

GAP Vadisi’ne, kent ormanı, uluslar arası fuar alanı, oteller, hastane kampusu, eğitim kampusu, planatoryum, aguapark, çevre düzenlemesi ve çeşitli sosyal donatılar yapılacak. Böylece, şehir cazibe merkezi haline gelecek. Uluslar arası standartlarda su sporlarının yapılacağı SUKAY Park projesi hayata geçirildi.

Eğitim

GAP Vadisi eğitim kampusunda sağlık meslek lisesi, otistik çocuklar eğitim merkezi, işitme engelliler okulu ve Karaköprü Anadolu Lisesi, 200 öğrencilik pansiyon ve spor salonu 2012 yatırım programına alındı.

Urfa içi kaynakları harekete geçirilerek 4 Anadolu Lisesi, 1 endüstri meslek lisesi, 2 ilköğretim okulu bir spor salonu, Harran’a 200 öğrencili kız pansiyonu, Akçakale ilçesine kız meslek lisesi, Ceylanpınar’a bir ilköğretim okulu yapılıyor.2012 – 2013 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçecektir.

Devlet, özel sektör ve hayırsever vatandaşların desteği ile 2011 yılında 2060 dersliğin inşaatına başlandı, 600 derslik hizmete girdi.

Ceylanpınar’da 100 kız, 100 erkek öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu yapıldı.

Siverek’te 200 yataklı öğrenci yurdu, Birecik’te 200 yataklı kız ve 200 yataklı erkek öğrenci yurdu, Harran’da 200 yataklı öğrenci yurdu yapıldı.

Akçakale’de Kız Meslek Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesinin temeli atıldı.

Ceylanpınar da sağlık meslek lisesi inşaatına başlandı.

Anadolu Lisesi 2012 yatırım programına alındı.

Hilvan merkezde 32 derslik genel lise tamamlandı. 12 derslik Anadolu Lisesi 2012 yılı yatırım programına alındı.

 

Sağlık

2002 yılında 1.033 olan hastane yatak kapasitesi 2011 yılı itibari ile 2.032 oldu. 9 yılda yatak kapasitesi 999 yatak arttı. Uzman hekim, pratisyen hekim ve diş hekimi sayısı 2002 sonu itibari ile 748 iken 2011 yılında 1.532’ye çıktı.

 

1.700 yataklı şehir hastanesi 2012-2014 yılları arasında bitirilecek.

Eyyübiye’de  400 yataklı devlet hastanesi,

300 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanesine 2012 yılında başlanılacak.

200 yataklı Siverek  ve 200 yataklı Viranşehir Devlet Hastanesi 2012 yılında bitirilerek hizmete açıldı.

100 yataklı Akçakale Devlet Hastanesine 2012 yılı itibarı ile yapımına başlandı.

150 yataklı Birecik, 75 yataklı Bozova, 100 yataklı Ceylanpınar, 30 yataklı Halfeti, 50 yataklı Hilvan ve 100 yataklı Suruç devlet hastaneleri 2012 yılı yatırım programına alındı.

Karaköprü ve Eyyübiye’de 50 üniteli ağız ve diş sağlığı merkezlerinin temeli atıldı. 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi hizmete girdi.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Binası, Siverek Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne 60 yataklı ek bina 2012 yılında hizmete girdi.

Harran merkezde 6 hekimlik ASM ve TSM bitirildi. İki adet ASM ise 2012 yatırım programına alındı.

Hilvan merkezde 1 ASM inşaatına başlandı. 6 Hekimlik ASM ve TSM 2012 yatırım programına alındı.

Suruç merkezde 6 hekimlik ASM ve TSM lojmanları tamamlandı.

SGK Hizmetleri

Merkeze SGK hizmet binası kazandırıldı. Siverek, Viranşehir ve Birecik’te SGK ilçe birimleri kuruldu. Akçakale, Ceylanpınar, Suruç ve Bozova ilçelerine Sosyal Güvenlik Kurumu birimi kuruldu.

 

İstihdam

Toplum yararına çalışma programı kapsamında Şanlıurfa’ya 12 bin kişiye 8 ay iş imkanı sağlandı. 150 meslek edindirme projesiyle 2189 kişiye sertifika, 500 kişiye de girişimcilik eğitimi verildi. İşverenler tarafından işkur aracılığı ile 2200 kişiye özel sektörde istihdam sağlandı.

 

Ulaşım

Çevre yolu tamamlanarak şehir merkezinin trafik yoğunluğu azaltıldı.. Evren sanayi- Akçakale çevre yolunun son 1 km’sinin çalışmaları başlandı ve 2012 yılında hizmete girdi. Akçakale-  Mardin çevre yolunun altyapısı tamamlandı. Bu yol haziran ayında hizmete açıldı. Şanlıurfa- Mardin- Diyarbakır- Adıyaman arası bölünmüş yolun tamamı 2014 yılında bitirilecek. Şanlıurfa- Viranşehir bölünmüş yolun 94 km’lik kısmı açıldı. Şanlıurfa- Siverek yolu temmuz ayında hizmete açıldı.

Hilvan- Adıyaman arası Nissibi köprüsünün yapımına başlandı.Cehennem deresi köprüsü ile Hacı Kamil köprüsünün yapımı tamamlandı.

Viranşehir- Demirci- Ovabağ- Diyarbakır yolu tamamlanarak trafiğe açıldı.

Balıklıgöl Devlet hastanesi- Evren Sanayi Sitesi arasındaki bölünmüş yolda yol aydınlatması yapıldı. Evren sanayi sitesi ve Karaköprü arasından geçen yolun askeriyeden belediyeye tahsisi yapıldı.

Siverek-Diyarbakır devlet yolu , bölünmüş yol olarak faaliyete girdi.

Viranşehir Eyüpnebi beldesi yolu karayolları ağına alınarak yol genişletme çalışmaları başlatıldı.

 

Kültür- turizm

Haleplibahçe projesi ile Şanlıurfa açık hava müzesi haline getirilecek. Bu çerçevede Haleplibahçe rekreasyon alanı belediyeye tahsis edildi. Arkeoloji müzesi, Edessa Mozaik Müzesi, aguapark ve anfik tiyatronun projeleri hazırlandı. Kültür ve tarihi alanlarla ilgili 10 projenin çalışmaları başlatıldı.Bu çerçevede Hz. Yakup kuyusu,Harran Surdibi Çevre düzenlemesi, Soğmatar ve Şuayip altyapı ve çevre düzenlemesi, Bozova üstyapı çalışması, Bozova Çatak çevre düzenlemesi, Balıklıgöl platosu aydınlatması, Birecik Fırat nehri kıyı düzenlemesi tamamlandı. Hz. Eyüp, Hz. Rahime ve Hz Elyasa türbelerinin aydınlatma işi ile Göbeklitepe yol genişletme çalışması başlatıldı.

Harran- Şuayip- Soğmatar- Viranşehir turizm yolu programa alındı ve çalışmalar başlatıldı. Halfeti- Bozova yolu turizm yol ağına alındı.

Şanlıurfa Kültür Merkezi yapımına başlandı.

Deyril Yakup Manastırı, Harran HanelBağrur Kervansarayı, Viranşehir Çimdin Kale, Merkez Germüş Kilisesi, BozovaÇarmelik Kervansarayı, Birecik Kalesi restorasyon projeleri İl özel idaresi tarafından 2012 programına alındı ve başlandı.  Şanlıurfa Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmaları başladı.

Birecik sahil şeridi çevre düzenlemesi başlatıldı. Tarihi mağaraları turizme kazandırmak aracılığıyla restorasyon programına alındı.

Ayrıca; Besi sanayi organize sitesi kurularak o bölgedeki hayvancılık faaliyetlerini modern koşullara taşımak amacıyla, Besi Sanayi Organize sitesi 2012 yılı yatırım programına alındı.

Merkezde 450 m2 alanı olan Kadın Kültür merkezi ve Gençlik Merkezi kuruldu. Kurtuluş meydanındaki Abdurrahman Erbili tekkesi bitişiğindeki sezerler evi ile birleştirilerek urfa tasaffuf müzesi şekline dönüştürüldü.

Abacılar evi restore edilerek  Kültür merkezine dönüştürüldü.

Mahmut Nedim Konağı restore edilerek urfa müzik müzesi şekline dönüştürüldü.

18 kubbeli Harran kümbet evinin restorasyonu ve çevre düzenlemesi yapıldı. Harran Şuayip Antik şehri ve Soğmatar antik şehrinde turistlere yönelik sosyal donatı inşaatları İl Özel İdaresi tarafından yapıldı.

Viranşehir Eyüpnebi beldesindeki Hz.Eyüp, Hz.Elyasa ve Hz.Rahine türbesinde restorasyon ve çevre düzenlemesi başlatılarak, 25000m2 alanda ziyaretçilere yönelik sosyal donatı alanları projesi başlatıldı.

 

Spor

Şanlıurfa Spor tesisi ve amatör spor kulüpleri için sportif faaliyet yapabilecekleri yerler tahsis edildi. GAP Arena Spor Kompleksi içerisine 5 bin kişilik kapalı spor salonu yapıldı. Kompleks içinde 2 sentetik çim saha, 2 tenis kortu tamamlandı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 4 ilçede il özel idaresi tarafından 2 ilçemizde ve merkezdede 2 adet olmak üzere taplam 8 adet çim saha yapımına başlandı.

Bozova ilçesinde İl özel İdaresi tarafından Amatör Spor kulüplerine yönelik sentetik çim sahası yapıldı.

Ceylanpınar da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından sentetik çim saha ve sosyal tesisler 2012 programına alındı.

Hilvan ilçemizde Gençlik ve Spor il müdürlüğüne tahsisli 70 dönümlük  arazi sentetik çim saha yapılmak üzere 2012 yatırım programına alındı.

Ceylanpınarda belediye tarafından yapılmak üzere 800 m2 arsa Maliye Bakanlığınca belediyeye tahsis edildi.

İl Özel İdaresi tarafından Halfeti semt sahası sentetik çim saha şekline dönüştürülecek.

Harran merkezde İl Özel İdaresi tarafından sentetik çim saha 2012 programına alındı.

Siverek Gençlik merkezi 2012 de bitirilecek.

Suruç ilçesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından sentetik çim saha 2012 yılı yatırım programına alındı.

Suruç kapalı spor salonu onarımı tamamlandı.

Viranşehir Gençlik merkezi 2012 yatırım programına alındı.

Amatör spor kulüpleri ve Şanlıurfa spor tesisi yapımına başlanıldı.

Altyapı

Balıklıgöl’e hayat verecek Balıklıgöl havzasının beslenmesi, organize sanayi bölgesi, organize besi sanayi bölgesi, civar köylere içme ve kullanma suyu temini sağlandı.

Fatmacık Grup İçme Suyu Projesi ile 31 köye içme suyu şebekesi kuruldu. 31 yerleşim biriminin faydalandığı Fatmacık Grup İçme Suyu projesi tamamlandı. 318 köye içme suyu kuyusu açıldı. Yol yapımı ve mevcut asfalt yolların bakım ve onarımlarında kullanılmak üzere saatte 160 ton kapasiteli asfalt plenti, 1500 tonluk asfalt tankı, 6 adet mıcır serici alımı yapıldı. Köy yolları için malzeme üretmek üzere mobil konkasör ithal edilerek Karacadağ bölgesinde hizmete sokuldu. Köylere son 6 ayda 1051 km asfalt yol yapıldı.

 

Diğer hizmetler

OSB’nin elektrik fiyatları, Gaziantep, Adıyaman ve Kahramanmaraş ile eşitlendi ve haksız rekabete son verilerek Şanlıurfa sanayicisi desteklendi.

Orman Bölge Müdürlüğü kuruldu. Şehir ağaçlandırılıyor. 2012 yılında 13000 fidan dikilerek ağaçlandırma yapıldı.

5 kadın kültür merkezi yapıldı.

Kent güvenlik yönetim sistemi hizmete girdi.

Suruç MOBESE’ye kavuştu.

Akçakale Polis Merkezi, tamamlandı.

Suruç’a Halk Bankası şubesi açıldı.

11 Nisan Stadyumu Gençlik ve Spor Bakanlığından meydan yapılmak üzere İl Özel İdaresine devredildi.

Merkez Adliye ek binası için 12 dönümlük arsanın Adalet bakanlığına tahsisi yapıldı. Kale eteğinde bulunan 275 evin 238’inin kamulaştırılması tamamlandı, 37 si devam ediyor.Sokak sağlıklaştırma projesi kapsamında 48 sokağın iyileştirilmesi amacıyla projeler tabiat varlıkları koruma kuruluna sunuldu. 2012 sokak sağlıklaştırma işlemleri tamamlanarak kale eteği cazibe merkezi oluşturulacak.

Harran Müftülüğüne Kaymakamlık tarafından bina tahsisi yapıldı.

Siverek Merkezde Rehberlik ve Araştırma merkezi inşaatı tamamlandı.

11683 Defa Görüntülendi.

Anket

Bize Nasıl Ulaştınız?