Bacasız sanayi ile gelişeceğiz

Belen Kaymakamı Mehmet Öz, gerek tarihi varlıkları, gerekse yaz aylarında bölgenin yaylası konumu ve E91 karayolunun ilçe merkezinden geçerek Ortadoğu ile bağlantı güzergahı olması nedeniyle Belen’in zengin turizm potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Kaymakam Öz, “Önümüzdeki süreçte Hatay’ı marka kültür kent yapacak çalışmalar ve Güzelyayla köyünde planlanan turizm yatırımları hayata geçirildiğinde ilçemiz bacasız sanayi olan turizmden hatırı sayılır ölçüde pay alacaktır” dedi.

Belen Kaymakamı Mehmet Öz, gerek tarihi varlıkları, gerekse yaz aylarında bölgenin yaylası konumu ve E91 karayolunun ilçe merkezinden geçerek Ortadoğu ile bağlantı güzergahı olması nedeniyle Belen’in zengin turizm potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Öz, yayla turizmi açısından Güzelyayla ve Müftüler köyü ile Atik mahallesi başta olmak üzere ilçe merkezine yaz aylarında ilin çeşitli ilçelerinden yaz sezonunu geçirmek üzere çok sayıda vatandaşın sezonluk geldiğini belirterek “Güzelyayla, Müftüler ve Atik yaylasında günübirlik piknik amaçlı gelinen tesisler de mevcut. Belen, gerek tarihi ve kültürel varlıkları gerekse doğasıyla turizmden hak ettiği payı henüz yeterince alamamıştır. Önümüzdeki süreçte Hatay’ı marka kültür kent yapacak çalışmalar ve Güzelyayla köyünde planlanan turizm yatırımları hayata geçirildiğinde ilçemiz bacasız sanayi olan turizmden hatırı sayılır ölçüde pay alacaktır” dedi.

Güzelyayla Turizm Merkezi Altyapı Birliği kuruldu
Belen Güzelyayla köyü ve çevresinin turizm bölgesi ilan edilmesiyle çalışmaların başlatıldığını bu çerçevede Güzelyayla Turizm Merkezi Altyapı Birliği’nin kuruluşunun tamamlandığını ifade eden Öz, Güzelyayla köyünde belirlenen turizm alanlarıyla ilgili çalışmaların tamamlanmasından sonra bakanlık tarafından turizmcilere 49 yıllığına işletme hakkı verileceğini söyledi. İlçede Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılmış kervansaray, cami ve hamamın Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edildiğini belirten Öz, yine mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait Atik yaylasındaki taşınmaz üzerinde Yap- İşlet- Devret modeliyle bungalov evleri yapılarak turizme kazandırılması çalışmaları başlatılmış, son olarak ilçemiz Ötençay köyünde Helenistik döneminde yapılan ve yıllardır restorasyon çalışması yapılması istenilen tarihi Bakras kalesinin röleve, restitüsyon, restorasyon ve statik projelerinin hazırlanması çalışmasının Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ihale edildiğini hatırlattı.

Projesi olan gelsin
Kaymakamı Mehmet Öz, Sosyal Destek Programı (SODES), Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Merkezi Finans İhale Birimi (MFİB) ve Ulusal Ajans (UA) kapsamında verilecek hibe kredilerinden faydalanmak için Kaymakamlık Proje Ofisi’nce hazırlanan projeler hakkında bilgi verdi.

Kaymakam Öz, proje ofisi tarafından Belen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adına hazırlanan “Liderlik Becerileri Geliştirme Eğitimi” adlı Teknik Destek projesinin DOĞAKA tarafından başarılı bulunarak destek almaya hak kazandığını söyledi.
Proje ofisince Belen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı adına hazırlanan “Belen’li Kadınlar Meslek Öğreniyor” adlı istihdam projesinin de SODES Kapsamında DOĞAKA tarafından destek almaya hak kazandığını aktaran Kaymakam Öz, “Bu proje kapsamında ilçemizde Mesleki Eğitim Merkezi oluşturulacak ve 12 ay boyunca 100 bayan kursiyer “Çocuk Bakıcılığı, Cilt Bakımı ve Takı Tasarımı” konularında eğitim görecekler. Ayrıca kursiyerler kursa devam ettikleri her gün için proje kapsamında 15 lira ücret alacaklar” dedi.

Yine, Ulusal Ajans tarafından desteklenen okul projeleri kapsamında Belen Halk Eğitim Merkezi, Ali Tekten İlköğretim Okulu ve Belen Lisesinin hazırladığı projelerin kabul edildiği bilgisini veren Kaymakam Öz sözkonusu okul öğretmen ve öğrencileri, hazırlanan projeler çerçevesinde Avrupa ülkelerine gitme fırsatı bulunduğunu ve o ülkelerden gelen misafirlere de Hatay’ı ve ülkemizi tanıtma fırsatı yaratıldığını aktardı. Kaymakam Öz, hibelerden Belen’in en üst seviyede yararlanması gerektiğine işaret etti.

“Türkiye Okuyor” kampanyası
Öz, 'Türkiye Okuyor Kampanyası' kapsamında 7 bin 210 adet kitap bağışında bulundu. Öz, son yapılan kitap bağışıyla birlikte bir yılda okullara yaklaşık 23 bin kitap kazandırdıklarını aktardı. Belen Kaymakamı Mehmet Öz tarafından alınan hikaye ve romandan oluşan birinci ve ikinci kademe öğrencilere yönelik toplam 7 bin 210 adet kitap merkez ve köylerdeki ilköğretim okulu müdürlerine verilmek üzere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edildi. Bu yıl içerisinde 16 bin 20 adet hikaye ve romandan oluşan kitapların okul müdürlerine dağıtıldığını aktaran Öz, "Bunlarla birlikte ilçemiz okullarına toplam 23 bin 330 adet kitap kazandırdık. 'Türkiye Okuyor Kampanyası' çerçevesinde alınan kitapların okullarımızda, kitapların dönüşümlü olarak öğrencilerimize okutulması çalışmalarının sürdürülmesini ve yeni yetişen neslimize okuma alışkanlığı kazandırılmasının sağlanmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en büyük anıt Türk bayrağı Belen’de
Belen’de Türkiye'nin en büyük anıt Türk bayrağı yapıldı. Heykeltraş Rıfat Üstandağ'ın 9 yılda tamamladığı anıt Türk bayrağı, 9 metre yüksekliğinde ve 3 ton ağırlığında.

Nüfus sanayide
Kaymakam Mehmet Öz, Belen’in İskenderun’a 15 km uzaklıkta bulunması nedeniyle sanayi yönünden gelişmediğini, şu an ilçede Asaş filitre, Hateks iplik, Hastüp, Taşçıoğlu Bulgur ve Mıstıkoğlu çırçır fabrikalarının faaliyet gösterdiğini, 1995 yılında kuruluşu yapılan Antakya organize sanayi bölgesi için 1500 dönüm alanın kamulaştırıldığını ve parsellerin tamamının tahsisinin yapıldığını anlattı. Bölgede
1215 kişinin istihdam edildiğini yaz aylarında bu sayının 1500’e çıktığını ifade eden Öz, “İlçe halkının çoğunluğu İskenderun sanayi kesiminde çalışarak yaşamını sürdürmektedir. Köy halkı ise geçimini bahçecilik ve hayvancılık yaparak sağlamaktadır” dedi. Öz, “Bölgenin sıcak olması nedeni ile yaz aylarında komşu il ve ilçelerden gelen halkın sezonluk yaylacı olarak kalmaları, uluslararası E-91 karayolunun ilçemiz içinden geçmesi nedeni ile gerek çarşı merkezinde, gerekse yol güzergahında bulunan küçük esnafların başlıca geçim kaynaklarını oluşturmaktadır” diye konuştu.

Tarımsal sulama olanakları
İlçenin sulanabilir arazi varlığının 23.808 dekar olduğunu, bunun 1.430 dekarının köy hizmetleri kanalı ile sulandığını, geri kalan sulanabilir arazinin de yer üstü kanallarından ve kuyu suyundan yararlanılarak çiftçi imkanları ile sulandığını belirten Öz, ilçede önemli miktarda zeytincilik ve meyvecilik yapıldığını anlattı.

Besici ve çiftçiye destekler

Hayvan yetiştiriciliği çalışmalarında damızlık küçükbaş hayvan seçimi ve diğer damızlıkların ayrılması konusunda seleksiyon çalışmalarına yardımcı olduklarını belirten Kaymakam Öz, kayıtlı çiftçi sayısının 1443 olduğunu, 2011 yılında 114 kişiye çiftçi belgesi verildiğini söyledi.

Mehmet Öz kimdir?
1966’da Kayseri’de doğdu. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetiminden mezun oldu. 1988-1992 yıllarında özel bir şirkette yöneticilik yaptı. 1992 yılında Kaymakamlığa başladı. Hatay-Kumlu ve Konya-Bozkır ilçelerinde Kaymakam Vekilliği görevinde bulundu. 1995 yılında Bolu-Seben ilçesinde asil Kaymakam olarak göreve başladı. 1999-2001 yıllarında Diyarbakır-Kocaköy, 2001-2003 yıllarında Trabzon-Çaykara, 2003-2004 yıllarında Ağrı-Patnos ilçelerinde Kaymakam ve 2004-2006 yıllarında Kars Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 30 Ekim 2006 tarihinde Belen Kaymakamlığına atandı. Evli, 2 çocuk babası. İngilizce biliyor.

10437 Defa Görüntülendi.

Anket

Bize Nasıl Ulaştınız?