Muhtarlara AK Parti’den müjde

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, muhtar maaşlarının artırılmasının öncelikli konuları olduğunu belirtti ve “Muhtarlarımız arasındaki farklılıkları da dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız” dedi. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ise Köy kanununun en yakın zamanda yasalaşacağını söyledi.

AK Parti Genel Merkezi, Yerel Yönetimler Başkanlığı toplantı salonunda biraraya gelen muhtar dernekleri temsilcilerinin sorunlarını anlatma fırsatı buldukları toplantıya; İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, Mahalli İdareler Genel Müdürü Yavuz Selim Köşger ve Muhtarlar Dernekleri’ni temsilen Ordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz ile birlikte Türkiye’nin birçok ilinden gelen muhtarlar dernekleri temsilcileri katıldı.

Toplantıda söz alan Ordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz, muhtarların yaptıkları çalışmalar ve karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi verdi. Muhtarların çalışma ortamlarını iyileştirmek, karşılaştıkları sorunları giderebilmek için yaptıkları hazırlıklardan bahsettikten sonra hazırladıkları dosyaları Yerel Yönetimler Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e sundu.

Akdeniz, ayrıca AK Parti iktidarının yerel yönetimlere ve muhtarlara gösterdiği yakın ilgi ve alaka için de müteşekkir olduklarını ifade etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ise yaptığı konuşmada “Muhtarlarımıza çok büyük önem vermekteyiz, onlar bizim gözümüz, kulağımız. Sorunları, istekleri en iyi bilen onlardır. Hükümet olarak muhtarlarımıza modern, sağlıklı muhtar evleri inşa ediyoruz. Ve yine tüm muhtarlarımıza e-belediye, e-devlet sistemi kapsamında dizüstü bilgisayarlar verdik” dedi.

Tanrıverdi, ayrıca muhtarların çalışma şartlarının iyileştirilmesi, özlük haklarının yeniden düzenlenmesi gibi konular üzerindeki çalışmaların son aşamaya geldiğini ve TBMM çalışmaları başladıktan sonra da muhtarların sorunlarının da ele alındığı Köy Kanununun genel kurul gündemine geleceğini ifade etti.

Tanrıverdi, sivil toplum örgütlerine AK Parti ile sosyal taraf olarak değil her zaman sosyal ortak anlayışı ile baktıklarını söyleyerek muhtarların sorunlarını ve yaşadıkları sıkıntıları iyi bildiklerini ve günün şartları çerçevesinde de gidermek için çalıştıklarını belirtti.
Tanrıverdi, ayrıca sayıları 50 binin üzerindeki muhtarların örgütlü bulundukları dernek ve federasyonların çeşitliliğine de dikkat çekerek, “300 civarında muhtar derneği var. Bu temsilde güçlük yaşanmasına neden oluyor. Kamu kurumları hangisini dikkate alacağını bilemiyor. Temsilde yaşanan sorunların aşılması, parçalı yapının bütünleşmesi ve bu sayının azaltılması muhtarlarımızın yararına olacaktır” dedi.

Yapılan toplantının çok verimli olduğunu, bir çok sorun dile getirilirken, bunlara anında yine bu toplantıda karşılıklı çözüm önerilerinin de sunulmasının önemini vurgulayan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de: “AK Parti döneminde muhtarlara yönelik bir çok iyileştirme yapıldı. Elbette uzun zamandır ihmal edilen muhtarlarımızın sorunları bu iyileştirmelerle fevkalade oldu denemez. Ancak çalışmalarımız Sayın Tanrıverdi’nin dediği gibi devam etmektedir. Muhtarlarımız arasındaki farklılıkları da dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız. Halen 380 TL olan muhtar ödeneklerinin artırılması, primlerinin tamamının ödenmesi gibi konular bizim önceliğimizdir. Ancak 100 nüfuslu bir mahalle ile 30 bin nüfuslu mahallenin muhtarlarının ihtiyaçları aynı değildir. Bunları dikkate almalıyız.Türkiye’deki tüm mahallelerimizin sorunlarını gidermek için geceli gündüzlü çalışıyoruz, ancak her şeyin bir anda düzelmesi mümkün değildir. Bu yönde bize gelen muhtarlarımızın beklentilerini anlıyoruz ancak bu konuda biraz zaman ve sabır bekliyoruz” diye konuştu.

“Köy kanunu en yakın zamanda yasalaşacak”
Muhtarlar Dernekleri Ak Parti Genel Merkezinde Dertlerini Anlattı
23 Eylül 2011---- AK Parti Genel Merkezi, Yerel Yönetimler Başkanlığı toplantı salonunda bir araya gelen muhtar dernekleri temsilcilerinin sorunlarını anlatma fırsatı buldukları toplantıya; İçişleri Bakanı İdris Naim ŞAHİN, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Manisa Milletvekili Hüseyin TANRIVERDİ, Çanakkale Milletvekili Mehmet DANİŞ, Mahalli İdareler Genel Müdürü Yavuz Selim KÖŞGER ve Muhtarlar Dernekleri’ni temsilen Ordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin AKDENİZ ile birlikte Türkiye’nin birçok ilinden gelen muhtarlar dernekleri temsilcileri katıldı.
Toplantıda söz alan Ordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin AKDENİZ, muhtarların yaptıkları çalışmalar ve karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi verdi. Muhtarların çalışma ortamlarını iyileştirmek, karşılaştıkları sorunları giderebilmek için yaptıkları hazırlıklardan bahsettikten sonra hazırladıkları dosyaları Yerel Yönetimler Başkanı Hüseyin TANRIVERDİ ve İçişleri Bakanı İdris Naim ŞHANİ’e sundu.
AKDENİZ, ayrıca AK Parti iktidarının yerel yönetimlere ve muhtarlara gösterdiği yakın ilgi ve alaka içinde müteşekkil olduklarını ifade etti.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Manisa Milletvekili Hüseyin TANRIVERDİ ise yaptığı konuşmada: “Muhtarlarımıza çok büyük önem vermekteyiz, onlar bizim gözümüz, kulağımız. Sorunları, istekleri en iyi bilen onlardır. Hükümet olarak muhtarlarımıza modern, sağlıklı muhtar evleri inşa ediyoruz. Ve yine tüm muhtarlarımıza e-belediye, e-devlet sistemi kapsamında dizüstü bilgisayarlar verdik” dedi.
TANRIVERDİ konuşmasında ayrıca muhtarların çalışma şartlarının iyileştirilmesi, özlük haklarının yeniden düzenlenmesi gibi konular üzerindeki çalışmaların son aşamaya geldiğini ve TBMM çalışmaları başladıktan sonrada muhtarların sorunlarının da ele alındığı Köy Kanununun genel kurul gündemine geleceğini ifade etti.
TANRIVERDİ, sivil toplum örgütlerine AK Parti ile sosyal taraf olarak değil her zaman sosyal ortak anlayışı ile baktıklarını söyleyerek muhtarların sorunlarına ve yaşadıkları sıkıntıları iyi bildiklerini ve günün şartları çerçevesinde de gidermek için çalıştıklarını belirtti.
TANRIVERDİ, ayrıca sayıları 50 binin üzerindeki muhtarların örgütlü bulundukları dernek ve federasyonların çeşitliliğine de dikkat çekerek, “300 civarında muhtar derneği var. Bu temsilde güçlük yaşanmasına neden oluyor. Kamu kurumları hangisini dikkate alacağını bilemiyor. Temsilde yaşanan sorunların aşılması, parçalı yapının bütünleşmesi ve bu sayının azaltılması muhtarlarımızın yararına olacaktır” dedi.
Yapılan toplantının çok verimli olduğunu, bir çok sorun dile getirilirken, bunlara anında yine bu toplantıda karşılıklı çözüm önerilerinin de sunulmasının önemini vurgulayan İçişleri Bakanı İdris Naim ŞAHİN de: “AK Parti döneminde muhtarlara yönelik olarak bir çok iyileştirme yapıldı. Elbette uzun zamandır ihmal edilen muhtarlarımızın sorunları bu iyileştirmelerle fevkalade oldu denemez. Ancak çalışmalarımız Sayın TANRIVERDİ’nin dediği gibi devam etmektedir.
Muhtarlarımızı arasındaki farklılıkları da dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız. Halen 380 TL olan muhtar ödeneklerinin artırılması, primlerinin tamamının ödenmesi gibi konular bizim önceliğimizdir. Ancak 100 nüfusla bir mahalle ile 30 bin nüfuslu mahallenin muhtarlarının ihtiyaçları aynı değildir. Bunları dikkate almalıyız.
Türkiye’deki tüm mahallelerimizin sorunlarını gidermek için geceli gündüzlü çalışıyoruz, ancak her şeyin bir anda düzelmesi mümkün değildir. Bu yönde bize gelen muhtarlarımızın beklentilerini anlıyoruz ancak bu konuda biraz zaman ve sabır bekliyoruz” dedi.

“Verdiğimiz sözleri hep tuttuk”

ABD’li heyet Tanrıverdi’yi ziyaret etti.

AK Parti Genel Merkezi, Yerel Yönetimler Başkanlığı toplantı salonunda ABD’den gelen heyet ile bir araya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, ABD’den gelen heyetin Türkiye gündemi ile ilgili sordukları soruları cevapladığı toplantıya; ABD Temsilciler Meclisi Florida Milletvekilleri Dwight M. Bullard, Kelli Stargel, Doug Holder, Ağır Ceza Hakimi John K. Stargel, River City Araştırma Akademisi Halkla İlişkiler Birimi Başkanı Sel Büyüksaraç ve İstanbul Ticaret Merkezi Miami Şubesi Başkanı Hüseyin Peker katıldı.

Toplantıda ABD heyetini temsilen söz alan İstanbul Ticaret Merkezi Miami Şubesi Başkanı Hüseyin Peker, Amerika’da yaptıkları çalışmalar ve uygulamalar hakkında, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi’ye bilgi verdi. Türkiye’de AK Parti’nin yaptığı çalışmaları, kendisinin ve arkadaşlarının hayranlıkla izlediğini ve takdir ettiğini önemle vurgulayan Hüseyin Peker, ABD ve Türkiye arasında ortak birçok projelerin yapılabileceğini ve bununla ilgili çeşitli girişimlerinin de olduğundan bahsetti. Peker, ayrıca Türkiye’de gördükleri yakın ilgi ve alakadan ötürü de çok memnun olduklarını ifade etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi ise ABD’den gelen misafirlerine yönelik yaptığı konuşmada, AK Parti olarak uluslararası ilişkilere her zaman çok büyük önem verdiklerini, karşılıklı ortak paydalar ve projeler için gerek Türkiye’de gerek yurtdışında bir çok farklı organizasyonlara katıldıklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Teşkilatı'nın (UCLG) Mexico City'de yapılan 3. Kongresi'nde başkan seçildiğini anımsatan Tanrıverdi, “Bu da gösteriyor ki AK Parti Hükümeti olarak yaptığımız yerel yönetimlerle ilgili çalışmalar sadece Türkiye’de değil tüm Dünya ülkeleri tarafından takdir edilmekte, yine Türkiye’de uyguladığımız yerel yönetimlere yönelik uygulamalarımız Tüm Dünya ülkelerinde örnek alınmaktadır. AK Parti olarak halkımızın huzurunu ve refah seviyesini yükseltmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Türkiye´de istikrar ve güvenin artık önemli öğeler olduğunu toplumun her kesimi biliyor. Bu sebepten dolayı her kesim AK Parti´yi destekliyor. Biz iktidarımız döneminde halkımızın boynunu öne eğecek ne bir ihanetimiz ne de bir çirkinliğimiz olmuştur. Halkımıza verdiğimiz sözleri hep tuttuk, bundan sonra da tutacağız.” dedi.

Türkiye gündeminde yer alan Anayasa değişikliği ile ilgili gelişmeleri öğrenmek isteyen, ABD’den gelen heyette yer alan, Ağır Ceza Hakimi Ağır Ceza Hakimi John K. Stargel‘in sorduğu soruyu da cevaplayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi "Sivil anayasanın hazırlanması için gerekli çalışmalara 1 Ekim'den itibaren başlayacağız. Anayasa değişikliği için görüşmeler yapmak üzere muhalefet partilerine birer mektup gönderdik, her birinden randevu istedik ve sivil anayasa için ne yapılması gerekiyorsa gelin birlikte yapalım dedik. Anayasa’nın değişimi demek Türkiye’nin demokratikleşmesi, sivilleşmesi, özgürleşmesi demektir. Bu değişiklik Türkiye’nin son 10 yılda yaşadığı ilerlemeyi daha fazla hızlandıracaktır” diye konuştu.  

AK Partili belediyelerin örnek yarışması

AK Parti’nin “Yerel Yönetimler ve Gençlik” konulu proje yarışması sonuçlandı. Partinin
2012 yılında Mart ayında yapacağı sempozyumun ve yarışmanın ana teması ise “Yerel yönetimler ve aile” olarak belirlendi. AK Parti Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, “Aile toplumsal dokumuzun en temel ve sağlam olması gereken birimidir. Toplumun direği olarak nitelendirilen aile konusunda yerel yönetimlerimizin yaptığı çalışmaları ulusal ölçeğe taşımak, yapılan hizmetleri tanıtmak ve paylaşmak amacıyla, tüm büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanlıklarımızın projeleriyle katılmasını bekliyoruz” dedi.

AK Parti’nin “Yerel Yönetimler ve Gençlik” konulu proje yarışması sonuçlandı. Partinin


2012 yılında Mart ayında yapacağı sempozyumun ana teması ise “Yerel yönetimler ve aile” olarak belirlendi.
AK Parti’nin “Yerel Yönetimler ve Gençlik” konulu proje yarışmasının ödül töreninde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın 25-27 Mart 2011 tarihleri arasında düzenlediği ve “Yerel yönetimler ve Gençlik” ana temalı 2. Yerel Yönetimler Sempozyumu çerçevesinde AK Partili belediyeler arasında proje yarışması yapıldığını söyledi. Yarışmaya katılanlara teşekkür eden, ödül kazananları da kutlayan Tanrıverdi, AK Partili belediyelerin hükümetin sosyal restorasyon çalışmalarına destek olması ve toplumsal değerleri koruması gerektiğini söyledi.
Tanrıverdi, ödüllerin gelen 54 proje arasından belirlenen kriterler çerçevesinde, jüri heyeti tarafından tespit edildiğini ifade etti.

Ödül alan belediyeler
Büyükşehirler arasında

Gülen Yüzler Deniz Yıldızı Projesi- Kayseri Büyükşehir Belediyesi
Gezegen Evi ve Bilim Merkezi Projesi- Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik Merkezleri Projesiyle Ankara Büyükşehir Belediyesi
Gençliğin Kalbi Burada Atıyor projesi- Konya Büyükşehir Belediyesi

İl Belediyeleri arasında;


Eğitim ve Sanat Merkezi Projesi- Malatya Belediyesi
Zihinsel Engelliler İş Okulu Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Projesi- Nevşehir Belediyesi
Trafik Eğitim Sahası Projesi- Yozgat Belediyesi

Büyükşehir ilçe belediyeleri arasında; birinciliği iki, ikinciliği 2, üçüncülüğü 3 belediye paylaştı.

Altın Gençleri Projesi- Ankara Altındağ Belediyesi

Genç Gelecek Projesi- İstanbul Sancaktepe Belediyesi

Hayatın Renkleri Geleceğin Aydınlık Gençleri Projesi- Samsun Canik Belediyesi

Gençlik Merkezi Projesi- İstanbul Üsküdar Belediyesi

Yaşamın Kıyısından Hayatın Ortasına Projesi- İstanbul Esenler Belediyesi

Kütüphane Gönüllüleri Projesi- İstanbul Pendik Belediyesi
Spor Akademisi Futbol Okulu Projesi- Gaziantep Şehitkamil Belediyesi

Jüri Özel Ödülü kazanan Büyükşehir ilçe belediyeleri;
1- Geleneksel Anadolu Oyunları Uygulama Merkezi Projesi- İzmit Çayırova Belediyesi
2- Çevre Çiçekleri Hareketi Projesi- Ankara Keçiören Belediyesi
3- Evlilik Okulu Projesi- Gaziantep Şahinbey Belediyesi

İlçe belediyeleri dalında;

Ekolojik oyuncak üretimi projesi- Manisa Kula Belediyesi
Oyuncak Silah Projesi- Sakarya Akyazı Belediyesi
Kültür Evi ve Hafıza Merkezi Projesi- Manisa Gördes belediyesi



2012 yılının konusu Yerel Yönetimler ve Aile
Tanrıverdi, 2012 yılında Mart ayında yapılacak sempozyumun ana temasının ise “Yerel Yönetimler ve Aile” olduğunu söyledi. Son yıllarda yaşanan dramlar ve artan boşanmaların aile yapısı üzerinde durulması gerektiğini ortaya koyduğunu ifade eden Tanrıverdi, “Aile toplumsal dokumuzun en temel ve sağlam olması gereken birimidir. Toplumun direği olarak nitelendirilen aile konusunda yerel yönetimlerimizin yaptığı çalışmaları ulusal ölçeğe taşımak, yapılan hizmetleri tanıtmak ve paylaşmak amacıyla, tüm büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanlıklarımızın projeleriyle katılmasını bekliyoruz” dedi.

“Alman vakıflarından tek kuruş alınmadı”
AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi AK Partili belediyelerin Alman vakıflarından hibe ve kredi aldığı yönündeki iddiaları yalanlayarak “AK Partili belediyeler Alman Vakıflarından tek kuruş hibe veya kredi almamıştır. Bu iddialar kendi düştükleri kuyuya AK Partili belediyeleri de çekmek isteyenlerin hezeyanlarıdır” dedi.



AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi AK Partili belediyelerin Alman vakıflarından hibe ve kredi aldığı yönündeki iddiaları yalanlayarak “AK Partili belediyeler Alman Vakıflarından tek kuruş hibe veya kredi almamıştır. Bu iddialar kendi düştükleri kuyuya AK Partili belediyeleri de çekmek isteyenlerin hezeyanlarıdır” dedi.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, CHP’li belediyelerin kendi suçlarına, günahlarına ortak aradıklarını belirterek şunları söyledi:
“Alman vakıflarından alınan hibe ve kredilerle yaptıkları yolsuzlukların kamuoyuna yansımasının etkisini azaltmak için AK Partili belediyeleri öne sürenler amaçlarına ulaşamayacaktır. Çünkü bizim herhangi bir Alman Vakıf ile değil hibe veya kredi almak, görüşme bile yapılmamıştır. İddiada adı geçen belediyelerin tümündeki ilişkiler AK Parti döneminden önce gerçekleşen girişimlerdir. Kayseri Büyükşehir Belediyesi 1997’de Hazine Müsteşarlığı aracılığı ile atıksu tesisi için Almanya Hükümetinden kredi kullanmıştır. Alman vakıflarından herhangi bir kredi sözkonusu değildir. Denizli Belediyesi’nin Alman Kalkınma Vakfı ile yaptığı görüşmeler 1996’da CHP’li Belediye Başkanı Ali Marım’ın döneminde olmuş ve kredi 1999’da DYP’li Ali AYGÖREN tarafından kullanılmıştır. Kredinin ödemelerini ise AK Partili belediye başkanı yapıyor. Bursa Büyükşehirde ise 1998’de ANAP’lı Belediye Başkanı Erdem SAKER’in Alman Kalkınma Bankası (KFW)’den 211 milyon 198 bin avroluk kredinin alınmıştır. AK Partili Hikmet Şahin döneminde ise Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankasından kredi kullanılmıştır. Sözü edildiği gibi alman vakıflarıyla ilgisi yoktur. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde ise Alman Kalkınma Bankası’ndan 2002 öncesinde kredi kullanılmış ve yapılan anlaşma dahilinde 2005 yılında da atık su tesisi için kredi alınmıştır.Görüldüğü gibi CHP’li yöneticiler yine “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi” olmayı tercih etmişlerdir. Yine karavana atmışlardır. Siyasi tarihimizde pek eşi benzeri görülmeyen bir biçimde yalan ve iftiralarla siyaset yapmayı alışkanlık haline getirenler bilmelidirler ki, bu tercihleri ile ne ülkemize ne de siyasetimize hizmet ediyorlar”

16148 Defa Görüntülendi.

Anket

Bize Nasıl Ulaştınız?