İçişleri Bakanlığının Tanıtım ve Kutlama Harcamaları Konulu Genelgesi

T.C. - İÇİŞLERİ BAKANLIĞI - Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü

Sayı: B.050.MAH.0.07.01.00/4060 09/ 02/ 2012

Konu: Tanıtım ve Kutlama Harcamaları

GENELGE (2012/09) - 81 İL VALİLİĞİNE

Bilindiği üzere, 5393 sayılı Belediye Kanunu ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu beldelerin tanıtımı için belediyeleri yetkili kılmaktadır.

Ancak Bakanlığımıza, belediyeler tarafından gerçekleştirilen tanıtım faaliyetlerinde beldenin, kurumun ya da yürütülen hizmetin tanıtımından ziyade hizmeti sunan belediye başkanının fotoğraf ve isminin ön plana çıkarıldığı, tanıtım hizmetleri yapılırken kamu kaynaklarının israf edildiği şeklinde yakınmalar intikal etmektedir. Söz konusu olumsuz algılamanın önüne geçilebilmesi amacıyla;

1-Belediyelerce gerçekleştirilecek tanıtım faaliyetlerinde belde halkının algılaması dikkate alınarak pozitif algılamayı sağlayacak şekilde beldenin tanıtımı esas alınacak, belediye başkanının şahsi tanıtımının yapıldığı düşüncesine sebebiyet verebilecek uygulamalardan özenle kaçınılacaktır.

2-Yol ve kaldırım yapımı, asfalt yenilenmesi ve çevre düzenlemesi gibi rutin hizmetler için tanıtım yapmak yerine bilgilendirme gereken hizmetler belirlenerek bu hizmetler için tanıtım yapılacaktır.

3-Yapılacak tanıtım faaliyetlerinde kişiler değil, hizmet ve faaliyetler ön plana çıkarılacaktır.

4-Belediyelere ait reklam panolarında kutlama mesajları yayınlanırken belediye ya da yapılan hizmetler yerine belediye başkanının adı ile fotoğrafının ön plana çıkarılması biçimindeki uygulamalardan kaçınılacaktır.

5-Genelge hükümleri tüm belediyelerce hassasiyetle uygulanacak, Genelgenin uygulanmasında gerekli gözetim ve denetim, ilgili valilikler ve Bakanlık denetim elemanlarınca gerçekleştirilecektir.

Bilgilerinizi ve konunun iliniz dahilindeki belediyelere duyurularak uygulanmasının takibini önemle rica ederim.

DAĞITIM: - 81 İl Valiliği - Teftiş Kurulu Başkanlığı


Yeni Asır Gazetesi

“Adınızı değil, yaptığınız icraatları ön plana çıkarın”

İçişleri Bakanlığı, belediye icraatları halka duyurulurken, başkanların kendi isimlerini ve fotoğraflarını değil, yaptıkları işleri ön plana çıkarmaları gerektiğini vurgulayan genelge yayınladı.

ONUR ÇAKIR (HABER MERKEZİ)20 Şubat 2012

İçişleri Bakanlığı, yayınladığı genelgeyle belediye başkanlarını uyardı. Belediye icraatları tanıtılırken hizmetten çok belediye başkanının ismi ve fotoğrafının ön plana çıkarıldığının vurgulandığı genelgede, "Kişileri değil, hizmet ve faaliyetleri ön plana çıkarın" denildi. İzmirli başkanların kimi genelgeye tepki gösterdi, kimi destek verdi.

TATLI SERT UYARI

İçişleri Bakanlığı, İzmir Valiliği aracılığıyla Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ve kaymakamlıklar aracılığıyla da 30 ilçe belediyesine 'tanıtım ve kutlama harcamaları' konulu genelge yolladı. Genelgede belediye başkanları 'tatlı sert' dille uyarıldı. Genelgede, belediyelerin icraatlarını tanıtırken, 'Hizmetten çok belediye başkanının ismi ve fotoğrafının' ön plana çıkarılmasıyla ilgili şikayet alındığı belirtilerek, "Kişileri değil, hizmet ve faaliyetleri ön plana çıkarın" denildi.

NE SAKINCASI VAR

Genelgede, "Yol, kaldırım yapımı, asfalt yenilenmesi ve çevre düzenlenmesi gibi rutin hizmetler için tanıtım yapmak yerine, bilgilendirme gereken hizmetler belirlenerek bu hizmetler için tanıtım yapılacaktır" denildi. CHP'li belediye başkanları ise genelgeye tepki göstererek, "Yaptığımız işlerin altına elbette

imza atacağız" derken, kimileri de "Genelgeye katılıyoruz" yanıtını verdi.

BAŞKANLAR TEPKİLİ

"Halkın temsilcisiyiz"

Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, belediye başkanlarının seçimle iş başına geldiğini belirterek, "Bu genelgeye göre Başbakan da fotoğrafını asamayacak. Bundan sonra televizyonlara, gazetelere çıkmayacak mıyız? Ben kurallara sağlıklı bir şekilde uyuyorum. Bayram kutlamalarında mesaj yayınlamayacak mıyız? Ben Karşıyaka'yı temsil ediyorum. Bu konuda üzerime düşeni yaparım. Elbette kutlama mesajı yayınlayacağım. Bunun suç olduğunu düşünmüyorum. Belediye başkanları halkı temsil eder ve bunu hak ettiği şekilde yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

'İmzamı atmam doğal'

Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak ise, "Belediye başkanlarının yaptıkları işlerin altına imza atması kadar doğal bir şey olamaz. Eğer devlet imzadan rahatsız ise başkanların imza attığı her şeyi geçersiz saysın. Eğer ben yol yapmışsam, bunu da vatandaşa aktarıyorsam altına imza atmanın ne sakıncası olur? Altına imza atınca kamu kaynağı israf mı olur? Olmaz. Burada yanlış bir yorum var. Devlet kurumları da o zaman yaptıkları işin altına imza atmasın. Başbakan, Bakanlar ne yapacak onu merak ediyorum" diye konuştu.

'Sahne sanatçısı değiliz'

Menderes Belediye Başkanı Ergün Özgün ise genelgeye destek çıkarak, "Tanıtımlarda hizmetlerin ön plana çıkması gerekiyor. Bu konuda da CHP'li belediyeler olarak gerideyiz. Hizmetlerin tanıtımında belediye başkanlarının öne çıkmasını ben de doğru bulmuyorum. Biz sahne sanatçısı değiliz. Fotoğraflarımızla hizmet sunmuyoruz. Kamu hizmeti yapıyoruz. Hizmetin tanıtımı yapılmalı. Belediyeler ön plana çıkarılmalı" diye konuştu.

Genelgeye katılıyorum

Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır ise İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye katıldığını belirterek, "Kamu hizmeti kişisel değildir. Ancak vatandaş oy kullanırken belediye başkanının şahsına oy veriyor. Eğer belediye başarısız olursa, başkan bunun hesabını veriyor. Halk belediyenin yaptığı çalışmayı kurum olarak değil, belediye başkanı olarak görüyor. Bu yüzden de uygulamada çelişki olabiliyor. Genelgeye katılıyorum. Kamu hizmetlerinde hizmeti veren değil, kurumun öne çıkması gerekiyor" diye konuştu.

İŞTE O GENELGE

İçişleri Bakanlığı'ndan İzmir Valiliği'ne gönderilen, "Tanıtım ve kutlama harcamaları" başlıklı genelgede şu ifadeler yer aldı:

"...Bakanlığımıza, belediyeler tarafından gerçekleştirilen tanıtım faaliyetlerinde beldenin, kurumun ya da yürütülen hizmetin tanıtımından ziyade hizmeti sunan başkanın fotoğraf ve isminin ön plana çıkarıldığı, tanıtım hizmetleri yapılırken kamu kaynaklarının israf edildiği şeklinde yakınmalar intikal etmektedir. Söz konusu olumsuz algılamanın önüne geçebilmek amacıyla, belediyelerce yapılacak tanıtım faaliyetlerinde beldenin tanıtımı esas alınacak, belediye başkanlarının şahsi tanıtımının yapıldığı düşüncesine sebebiyet verecek uygulamadan özenle kaçınılacaktır. Yol yapımı, asfalt yenilenmesi ve çevre düzenlenmesi gibi rutin hizmetler için tanıtım yapmak yerine bilgilendirme gereken hizmetler belirlenerek bu hizmetler için tanıtım yapılacaktır. Yapılacak tanıtım faaliyetlerinde kişiler değil, hizmet ve faaliyetler ön plana çıkarılacaktır. Belediyelere ait reklam panolarında kutlama mesajları yayınlanırken belediye ya da yapılan hizmetler yerine belediye başkanını adı ile fotoğrafının ön plana çıkarılması biçimindeki uygulamalardan kaçınılacaktır. Genelge hükümleri tüm belediyelerce hassasiyetle uygulanacak".

8618 Defa Görüntülendi.

Anket

Bize Nasıl Ulaştınız?