top of page

Huzurlu aile, gelişen şehir

 

AK Parti’nin siyasette kadınlara verdiği önemle, kadının konumunu güçlendirmeye yönelik uyguladığı politikalarla kadınların toplum hayatına daha etkin katılımını hedeflediğini belirten Kaçar, güçlü aile için güçlü kadının önemine işaret etti.

Temel eğitimde, sağlıkta; yoksulluğu engel olmaktan çıkardıklarını, anne babaların yaşadığı çaresizlikleri ortadan kaldırdıklarını belirten Kaçar, sosyal devlet olmanın sınırlarının genişletildiğini, yaşlılara, çocuklara sahip çıkıldığını, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda önemli çalışmalar yapıldığını bildirdi. Kaçar, Kahramanmaraş’ın gelişim planını hazırladıklarını ve uygulama sonucunda çok önemli projeleri gerçekleştirdiklerini söyledi.
Temel eğitimde, sağlıkta; yoksulluğu engel olmaktan çıkardıklarını, anne babaların yaşadığı çaresizlikleri ortadan kaldırdıklarını belirten AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, sosyal devlet olmanın sınırlarının genişletildiğini, yaşlılara, çocuklara sahip çıkıldığını söyledi. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda da önemli çalışmalar yapıldığını bildiren Kaçar, Kahramanmaraş’ın gelişim planını hazırladıklarını ve uygulama sonucunda çok önemli projeleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

Siyasetin ülke geleceğinde söz sahibi olmak olduğunu belirten Kaçar, kadınların karar alma mekanizmasında daha çok yerini alması gerektiğini düşünüyor. Yalnızca erkeklerin aldığı ve kadın bakış açısının olmadığı kararların neticeye ulaşmadığını belirten Kaçar, “Kadının elinin değdiği her alanda değişim yaşanmaktadır” dedi. Özellikle kız çocuklarının rol modele ihtiyacı bulunduğunu, başarılı kadın doktor, öğretmen, savcı-hakimlerin, milletvekillerinin ön plana çıkması ve “biz yaptık sizler de yapabilirsiniz demesi” gerektiğini ifade eden Kaçar, “Biz kadınlar; fıtraten sabırlı, sevgi doluyuz, iletişime çok açığız. Biraz duygusallığımız var ama onu yönetebiliyoruz. Bunun için başarılı olmak istiyorsak kadın gibi duruş sergilememiz gerektiğine, çalışırken erkekleşmemiz gerektiğine inanıyorum” diye konuştu. AK Parti’nin; siyasette kadınlara verdiği önemle, kadının konumunu güçlendirmeye yönelik uyguladığı politikalarla kadınların toplum hayatına daha etkin katılımını hedeflediğini belirten Kaçar, kadınların her anlamda güçlü olması gerektiğini bildirdi. Güçlü, huzurlu ve mutlu aileler için; ilk olarak yoksullukla mücadele ettiklerini, temel eğitimde, sağlıkta; yoksulluğu engel olmaktan çıkardıklarını, anne babaların yaşadığı kitap ve defter teminindeki çaresizlikleri ortadan kaldırdıklarını, çocukların artık kitap ve defterlerini sıralarında bulduklarını ifade eden Kaçar, 12 yıllık kesintisiz eğitim sistemi ile özellikle kız çocuklarının okullaşma oranlarını artırdıklarını söyledi.

Eğitim alanındaki son hizmetler
Milli eğitimdeki son hizmetin Orta Öğretimde uygulanan SBS sınavlarının kaldırılması olduğunu, anne babaların yaşadığı “ya bir şey olur da çocuğum sınava giremezse” endişesini ortadan kaldırdıklarını, normal zamanda sınava giremeyen ve mazereti olan bütün çocuklar için telafi sınavı yapılacağını bildiren Kaçar, “dört yanlış bir doğruyu götürür” uygulamasından da vazgeçildiğini anımsattı.

Sosyal devlet olmanın sınırları genişledi
Sağlık alanında imkansız görünen pek çok hayali gerçekleştirdiklerini, 18 yaşına kadar bütün çocukların hiçbir şart aranmadan devlet güvencesinde bulunduğunu, hiçbir anne, babanın hasta çocuğunu doktora götüremediği için kahrolmadığını ifade eden Milletvekili Kaçar, “Sosyal devlet olmanın sınırlarını genişlettik. Eşi vefat eden kadınlarımıza artık aylık bağlanıyor, kadınlarımızın iş sahibi olmaları için pozitif ayrıcalıklar uygulanıyor. Devlet koruması altındaki çocuklarımız, huzurevlerinde kalan yaşlılarımız için birçok gelişmiş ülkenin önüne geçerek yaşam koşullarını iyileştirdik. Mesela; çocuk yuvalarındaki koğuş sistemini terk ettik. Çocuk evleri sistemini getirdik. Artık devlet koruması altındaki çocuklarımız, kendi özel odalarının olduğu ev ortamında büyüyorlar. Burada memleketime özel bir parantez açayım. Türkiye’nin en donanımlı ve eksiksiz altyapıya sahip Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından biri; Kahramanmaraş’ta 2013 yılında hizmet vermeye başladı. Sosyal desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlarımız; Yavuz Selim Mahallesi'nde açılan hizmet binasında mağdur olmadan tüm işlerini tek çatı altında tamamlıyorlar” dedi.

Yaşlıya, çocuklara koruma
Yaşlılığın bir çile ve sıkıntı dönemi olmaktan çıkarılarak yaşlıların ikinci baharlarını yaşamaları için; 154 kişi kapasiteli huzurevi inşaatına başlandığını, huzurevi içinde; havuz, geniş bir yeşil alan içinde yürüyüş parkuru, dinlenme ve eğlenme alanları bulunacağını ifade eden Kaçar, devlet bakım ve koruması altındaki 13-18 yaş grubu erkek çocuklarına hizmet verecek Sevgi Evleri’nin ihale aşamasına getirildiğini söyledi. Kaçar, Amerika ve Avrupa ülkelerinin, küresel krizi bahane ederek, sosyal politikalardan taviz verirken Türkiye’nin bu alana ayırdığı bütçeyi artırdığını dile getirdi.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi
Meclisin kadına yönelik şiddetin önlenmesi için var gücüyle çalıştığını, Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni, 24 Kasım 2011 tarihinde onaylayarak bu sözleşmeyi meclisinden geçiren ilk ülke olduklarını belirten Kaçar, 8 Mart 2012’de de Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu’nu çıkardıklarını, daha önce 4 maddelik olarak düzenlenen bu kanunu 25 maddelik bir temel kanun haline getirdiklerini ifade eden AK Parti Maraş Milletvekili Kaçar, “İlk başta şiddete maruz kadınlarımız olmak üzere ailenin diğer üyeleriyle ilgili, koruma, önleme, kolluk hizmetleri ve yargılama süreçleri dahil her şeyi bu kanunla, ihtiyaca cevap verecek hale getirdik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’müz, zihinsel dönüşüm dediğimiz çalışmalar kapsamında eğitici çalışmalar yapıyor. Şiddetin çözümü, zihinsel dönüşümle mümkün olacak. Zihinsel dönüşüm için tüm toplum eğitilmeli. Bunun için asker ocağında ve camilerde konuyla ilgili eğitimler sürüyor” diye konuştu. Kaçar, şiddete uğrayan kadın ve çocuklara danışmanlık hizmeti veren ALO 183 hattını açtıklarını, bir telefonla şiddet gören kadınları devlet koruması altına aldıklarını, nüfusu 50 bini geçen belediyelere sığınma evi açma yükümlülüğü getirdiklerini anlattı.

Gelişme stratejisi
“Kahramanmaraş Gelişim Stratejisi ve Eylem Planı” hazırlayarak Kahramanmaraş için çok güzel bir çalışmaya imza attıklarını, şehrin tüm alanlardaki önceliklerini belirlediklerini belirten Kaçar, hedefleri koyduklarını ve eylem planını hazırladıklarını söyledi. Kaçar, şöyle devam etti:

Birkaç güzel örnek vermek gerekir ise; örneğin yol problemi vardı. Güneydoğu'yu en kısa mesafeden İç Anadolu'ya bağlayacak olan Kahramanmaraş-Kayseri karayolu üzerinde yapımı devam eden tünel ve viyadük çalışmaları büyük bir hızla ilerliyor. 89 km. uzunluğundaki Kahramanmaraş-Göksun Yolunun 77 km.‘lik kesiminde proje revizyonu yapıldı. Toplam uzunluğu 8266 m. olan 6 adet çift tüp tünel ve toplam uzunluğu 1919 metre olan 7 adet viyadük ilave edilerek, güzergah 13 km. kısaltıldı. Bu kesimde 4263 metre Çift Tüp Tünel kazı işleri tamamlandı ve 325 metre uzunluğundaki Tekir Viyadüğü de bitirildi. Kalan diğer kesimlerde yol yapım çalışmalarına ise hızla devam ediyor. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi hizmete girdi. Avşar Kampüsündeki 600 yataklı yeni hastane binası için toplam 221 milyon TL yatırım yapıldı. Hastanemiz için 2013 yılında üç yıllık ödeneği Kalkınma Bakanlığı’ndan önceden alınarak; vatandaşımızın en iyi hizmete en kısa zamanda kavuşmasını sağladık.

Tarıma önem verdik
Gelişim ve Eylem Planında tarıma da özel bir yer ayırdık. Öncelikle tarımdaki potansiyelimizi ortaya çıkaracak stratejik alanları belirledik. İklim koşullarından bağımsız bir tarım için sulama yatırımları yapılıyor. Tarımsal sulama projelerine sadece 2013 yılında 2 milyon 580 bin TL ödenek ayrıldı. Çiftçilerimiz; ekonomik değeri daha yüksek ürünler yetiştirmek üzere yönlendiriliyor. Mesela; Afşin’de nadasa bırakılan alanlarda ilk defa 2013 yılında yağ üretiminde kullanılmak üzere ayçiçeği ekilmesi sağlandı. Türkoğlu ilçesinde, ülke genelinde üretim açığımız olan ve ekonomik açıdan yüksek değere sahip soya ekilmesi teşvik edildi. Zeytinciliği geliştirmek üzere, Sır Barajı Havzası’na dikilmek üzere toplam 51.536 adet tüplü zeytin fidanı %50 destekli olarak alınması sağlandı.

Maraş biberine AB desteği
Modern Seracılığı Yaygınlaştırma Projesi kapsamında Türkoğlu ilçesine 7 adet sera kuruldu. Proje sayesinde bir vejetasyon döneminde 1 dekar alandan 15 ton domates elde edildi. Dünyaca ünlü Maraş Biberi için AB’den destek sağlandı. Maraş biberi üreticisinin birlikte hareket etmesinin sağlanması, maliyetlerin düşürülmesi ve daha kaliteli ürün ortaya koymaları için kümeleme projesi için AB fonlarından 2.500.000 Euro destek sağlandı.

Tarih, günışığına çıkarılıyor
7 bin yıllık tarihe sahip olan şehrimiz; derin bir kültüre beşiklik yapıyor. Göksun ilçesindeki “Timurağa Mozaikli Alanı” ve tarihi Roma Hamamı tamamen ortaya çıkarıldı. Germenicia Antik Kenti’nin mozaik çalışmaları devam ediyor. İlk mozaik tabakasının tamamen ortaya çıkarıldığı kent, 3. derece sit alanı olarak tescil edildi ve kamulaştırma çalışmalarına başlandı. Tarihi binalarımızın restore ediliyor. Tarihi Çukur Hamam restore edildi. Dedeoğlu ve Zabun Konakları, gerekli restorasyon çalışmalarından sonra turizme kazandırılacak. Tarihi Bakırcılar Çarşısı ilk günlerine geri dönecek. Osmanlı mimarisine sahip olan XV. YY’da yapıldığı tahmin edilen tarihi çarşı aslına uygun restore ediliyor.

Yayla turizmi
Kahramanmaraş’ın yayla turizmin de hak ettiği yere gelmesini de hedefliyoruz. Kapıçam ve Yavşan Yaylası’na tabiat parkı statüsü kazandırıldı. Başkonuş Yaylası ise, kamp ve karavan turizmi için yeni bir merkez haline getirildi ayrıca tabiat parkı statüsü kazanması için yasal prosedür başlatıldı. Kuşların göç yolu üzerinde bulunan Gavur Gölü’nün çevre düzenlenmesi yapıldı. Uluslararası statüde “sulak alan tampon bölge haritası” hazırlandı, dikkatleri çekmek için belgeselciler ve fotoğrafçılar bölgeye davet ediliyor.

Sevde Bayazıt Kaçar kimdir?
1974 Kahramanmaraş doğumlu. Çalışma hayatına 1996'da Ajans 1400 ve İLTA İletişim ve Tanıtım Hizmetlerinde başladı ve pek çok projede yer aldı. 2010'da her iki şirketin de Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. AK Parti’nin kurulduğu yıllarda siyasete adım attı. İstanbul Bahçelievler’de parti teşkilatında ilçe başkan yardımcılığı ve belediye meclis üyeliği görevlerinde bulundu. Halen AK Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcılığı da yapıyor. Evli, iki çocuk annesi.

 

23924 Defa Görüntülendi.

bottom of page