top of page

Hem demokrasinin hem medeniyetin beşiğiyiz

AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem
Hem demokrasinin hem medeniyetin beşiğiyiz

Hem siyasette hem ekonomide Türkiye’nin en önemli ilinin Aydın olduğunu belirten AK Partili Mehmet Erdem, 2014 seçimlerini seçmen açısından fırsat olarak değerlendirdi. Liyakat ve vizyon sahibi, güvenilir, proje üreten, bölgeyi geleceğe taşıyabilme potansiyeli olan kişilere oy verilmesini isteyen Erdem, “Aydın’ın mega projesi nedir diye soracak olursanız, Büyükşehir olması derim. Çünkü. Büyükşehir olan iller hızlı bir büyüme yaşayacaklar. Bunu da zamanla hepimiz göreceğiz” dedi.

Aydın’ın ileriye yönelik tarımsal faaliyet ve yatırımlarının arttığını belirten Erdem, hayvancılık, jeotermal ve seracılığın da ciddi gelişme göstereceğini, meyvecilik ve sebzecilikte de ürün yelpazesinin çeşitlendirilmesine yönelik çalışmalar olduğunu söyledi. Erdem, “Ağır sanayi başka illere kurulsun. Bize tarım, hayvancılık, turizm yeter” diye konuştu.

Hem siyasette hem ekonomide Türkiye’nin en önemli ilinin Aydın olduğunu belirten AK Partili Mehmet Erdem, 2014 seçimlerini seçmen açısından fırsat olarak değerlendirdi. Liyakat ve vizyon sahibi, güvenilir, proje üreten, bölgeyi geleceğe taşıyabilme potansiyeli olan kişilere oy verilmesini isteyen AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, “Aydın’ın mega projesi nedir diye soracak olursanız, Büyükşehir olması derim. Çünkü. Büyükşehir olan iller hızlı bir büyüme yaşayacaklar. Bunu da zamanla hepimiz göreceğiz ve yaşayacağız. Aydın’ın son 10-15 yıl içinde sosyo-ekonomik durumu çok farklı olacak. Nazilli, Söke, Didim, Efeler çok hızlı bir gelişim yaşayacaklar” dedi.

Hz Muhammed’in “Sizin en hayırlınız insanlara en faydalı olanıdır” dediğini, kendisinin de bu hadis-i şerifi hayat düsturu kabul ettiğini belirten Erdem, siyasetin vazgeçilmezliğine işaret etti ve “Bir insan dışarıya çıktığında eğer kaldırımın yüksekliğini eleştiriyorsa onu çözecek olan siyaset kurumudur. Siyaset her yerde vardır” dedi.

Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir
Aydın’ın gökyüzünün altındaki yeryüzünün en güzel kara parçası olduğunu, Allah’ın da Kuran-ı Kerim’de zeytin ve incire yemin ettiğini, zeytin ve inciri Aydın’a ikram ettiğini belirten Erdem, “ İncir, en büyük ihracat kalemlerimizden biri. Türkiye’de en fazla zeytin ağacı ise Aydın’da bulunuyor. Aydın, dağlarından yağ, ovalarından bal akan bir şehirdir ve Büyük Menderes nehrinin aktığı ilimizin tarımsal potansiyeli yüksektir. Aydın, aynı zamanda hem turizm şehri hem de medeniyetler beşiğidir. Çok sayıda antik kentimiz var. Demokrasi şehidimiz Adnan Menderes de Çakırbeyli’dir. Bu nedenle Aydın aynı zamanda demokrasinin beşiğidir” diye konuştu.

AK Parti jeotermal kaynakları değerlendirdi
Aydın’ın jeotermal kaynaklarının zenginliğine işaret eden Erdem, AK Parti iktidara gelinceye kadar bu kaynakların değerlendirilemediğini savundu. Jeotermal kaynaklarla ilgili yasa çıkarıldığını, bunun seracılıkta ve termal turizmde olumlu sonuçlara yol açacağını belirten Erdem, Aydın’da hizmet etmek için yola çıkmış başkanlar kadar eksik kalan kısımları da görmek gerektiğini anlattı. Bazı başkanların yerel yöneticiliği bilmediğini, vizyon eksikliği nedeniyle Aydın’a kaybettirdiğini ifade eden Erdem, “Denizli’de AK Partili bir belediye başkanı var. İlçeleri küçük ve dağınık olmasına rağmen Denizli, son 10 yılda sıçrama yaptı. Aydın’ın ilçeleri büyük ama Denizli’nin gösterdiği başarıya sahip değil” dedi. Denizli Belediyesi'nin her yönüyle kentti modern bir hale getirdiğini savunan Erdem, Aydın Belediyesi'nin ise kenti geriye götürdüğünü iddia etti. Erdem, "Denizli'de belediye ciddi yatırımlar yaptı. Aydın'daki gibi garabe değil ciddi ve büyük köprü inşa edildi. Denizli'ye Adalet Sarayı, toplu konutlar, parklar, 11 milyon değerinde büyük spor tesisleri yapıldı. Aydın'da yapılan çalışmalara bakıldığında uzaktan yakından ilgisi yoktur" diye konuştu.

2014 seçimleri bir fırsat
Aydınlılar’ın 2014 yılında yapılacak seçimleri bir fırsat olarak görmesi ve vizyon sahibi kişileri başkan olarak seçmesi gerektiğini belirten Erdem, liyakat ve vizyon sahibi, güvenilir, proje üreten, bölgeyi geleceğe taşıyabilme potansiyeli olan kişilere oy verilmesini istedi. Büyükşehir yasasıyla birlikte belde belediyelerinin kapanacağını ifade eden Erdem, “Aydın’ın mega projesi nedir diye soracak olursanız, Büyükşehir olması derim. Çünkü. Büyükşehir olan iller hızlı bir büyüme yaşayacaklar. Bunu da zamanla hepimiz göreceğiz ve yaşayacağız. Aydın’ın son 10-15 yıl içinde sosyo-ekonomik durumu çok farklı olacak. Nazilli, Söke, Didim, Efeler çok hızlı bir gelişim yaşayacaklar” dedi.

Göç alıyoruz
Aydın’ın göç aldığını, Türkiye’nin dörtbir yanından insan geldiğini, köylerden de merkeze nüfusun aktığını ifade eden AK Parti Milletvekili Erdem, Buharkent, Umurlu, Çine, Söke organize sanayi bölgelerinin geliştiğini, tarım ve hayvancılık alanında yatırım yapanların arttığını anlatan Erdem, ihracat rakamlarının giderek yükseldiğine işaret etti.

Sanayi başka illere
Aydın’ın ileriye yönelik tarımsal faaliyet ve yatırımlarının geliştiğini belirten Erdem, hayvancılık, jeotermal ve seracılığın da ciddi gelişme göstereceğini, meyvecilik ve sebzecilikte de ürün yelpazesinin çeşitlendirilmesine yönelik çalışmalar olduğunu söyledi. Erdem, “Sanayileşme pek iyi değil. Zaten biz de arzu etmiyoruz. Aydın’ın doğal güzelliklerini düşündüğümüzde sanayileşmenin olumsuz etkileri olacaktır. Ağır sanayi başka illere kurulabilir. Aydın’ın hayvancılık, turizm ve tarım alanında gelişmesi, termal alana yatırım yapması lazım. Sağlık tesislerinin yapımında gelişmeler var. Eğitim potansiyelimiz de yüksek” dedi. Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ulaşım sistemine yeni yollar
Milas- Karpuzlu yolunun ihalesi yapıldı ve çalışmalara başlandı. Bu yol, mesafeyi oldukça kısaltıyor ve Karpuzlu’daki turizm potansiyelini artıracak. Karacasu- Afrodisias yolu da oldukça önemli; onun da ihalesi yapıldı. Bunlar çok önemli hizmetlerdir.

Yerelleşmeyi sağladık
AK Parti olarak yerel yönetimlere önem veriyoruz ve bu konuda da hayli mesafe aldık. Özel İdare Yasası’nı değiştirerek sadece valiliğin verdiği kararlar değil yönetimlerin de karar alabilmesini sağladık. Büyükşehir yasası da yakında yürürlüğe girecek. Bunlar, bütçeyi olumlu yönde etkileyen gelişmelerdir.

Orkestra uyumlu olmalı
Aydın’ın sahip olduğu potansiyeli dikkate aldığımızda uyumlu bir ekibin şehrimize sıçrama yaptıracağına inanıyorum. Valimiz, kaymakamlarımız, belediye başkanlarımızla Aydın’ın bir birlik oluşturmasını arzu ediyorum. El birliği ve gönül birliği ile Aydın’ı daha ileri noktalara taşıyabiliriz. Orkestrayı iyi kuramazsak ses ahenkli çıkmaz. Ben bir senfonik uyum olmasını temenni ediyorum.

Mehmet Erdem kimdir?
Mehmet Erdem, 5 Eylül 1966'da Aydın'da doğdu. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Seyhan'dır. Elektrik Mühendisi; Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Serbest ticaretle uğraştı. Erdemoğlu Halı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ni kurdu. TEK-DER Aydın Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği, AY-DER Kültür ve Dayanışma Derneği Üyeliği ve Ticaret Odası Üyeliği görevlerinde bulundu. 2001 yılında AK parti’nin kuruluşunda görev aldı, 2002’de il başkanı oldu. 23. Dönemde ve 24. Dönem’de Aydın Milletvekili seçildi. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Erdem, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

1839 Defa Görüntülendi.

bottom of page